Co musisz wiedzieć PRZED pójściem na maturę.
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o maturze, a boisz się zapytać

Wg CKE każdy zdający powinien mieć na egzaminie następujące przybory pomocnicze:
- długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) - weź zapas,
- linijka,
- cyrkiel (polecam taki z ołówkiem, bo samego ołówka nie możesz zabrać),
- kalkulator prosty (kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb),
- tablice wzorów matematycznych - tablice matematyczne dostępne będą na sali egzaminacyjnej. Wydrukuj je sobie i przyzwyczajaj się do pracy z nimi! Noś je do szkoły na zajęcia! Korzystaj w czasie lekcji!. Wymagaj od nauczyciela tablic matematycznych w trakcie przygotowania do matury! (Chcesz pierwszy raz zobaczyć tablice matematyczne dopiero na maturze?!)

Nie ufaj plotkom, pogłoskom... Jeśli masz wątpliwości... sprawdź u źródła!

Weź ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem) jeśli chcesz być wpuszczony na salę egzaminacyjną.

Sprawdź czy wszystko masz. Lista kontrolna:
✓ Dowód osobisty
✓ Czarny długopis
✓ Prosty kalkulator
✓ Linijka
✓ Cyrkiel z ołówkiem

Jeśli o czymś zapomnisz - nie panikuj - poproś nauczyciela o pomoc.

Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić:
- żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3), ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższych zasad będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu, odpowiednio w części ustnej lub pisemnej,
- maskotek,
- napojów,
- jedzenia.

Możesz poprosić o wyjście do toalety (zwykle wystarczy podniesienie ręki w górę i zgłoszenie takiej potrzeby).

W każdej innej sprawie podnieś rekę i zgłoś potrzebę nauczycielowi (np. chce Ci się pić, czujesz się słabo, masz problem z długopisem itp.).

Dzień przed maturą zrób sobie wolne. Zrelaksuj się. Wyśpij się. Więcej się nie nauczysz.

Przed wejściem na salę skorzystaj z toalety. Pusty pęcherz ułatwia koncentrację.

Zapoznaj się z obrazkowym poradnikiem maturzysty

   CKE i opracowanie własne zespołu e-math.pl

Poniżej znajdziesz ważne terminy dla Ciebie i innych maturzystów. Nie przegap terminu! Najlepiej sprawdź terminy u źródła.

Część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki:

8 maja 2023 (poniedziałek):
   godz. 9:00 - matematyka – pp

12 maja 2023 (piątek):
   godz. 9:00 - matematyka - pr

   opracowanie własne na podstawie CKE

- Zobacz arkusze maturalne z poprzednich lat.

- Zapoznaj się z tablicami matematycznymi. Możesz je mieć na na sali egzaminacyjnej - wydrukuj je i przyzwyczajaj się do pracy z nimi.

- Zapoznaj się z obrazkowym poradnikiem maturzysty.

- Poczytaj poradnik CKE.

- Poczytaj w wolnej chwili Informator Maturalny.

- Kilka pytań i dowiesz się - uruchom kwiz.

- Metoda płatna i najskuteczniejsza. Wejdź na www.e-math.pl i wykup dostęp do odpowiedniego kursu.

Procedury podczas egzaminu maturalnego dostępne są w Poradniku Maturzysty na stronach CKE. A poniżej wywiad z nauczycielką.

Pytanie: O której godzinie należy się stawić na sali egzaminacyjnej?
Odpowiedź: Matura dopołudniowa rozpoczyna się o godz. 9:00 ale są przedmioty, które pisane są od godz. 14:00 (jest to ustalone przez OKE). Uczniowie na miejscu powinni być najpóżniej o 8:30 lub 13:30, ale w przypadku dużej liczby maturzystów może to być nawet 8:00 - ustala to dyrektor szkoły.

Pytanie: Czy miejsca na sali są ustalone?
Odpowiedź: Miejsca na sali są ponumerowane i uczniowie zajmują je albo w drodze losowania, albo wg list z OKE, na których kolejność wyznacza pesel (od najstarszych do najmłodszych) - ustalane to jest przez szkołę. Wchodząc na salę uczniowie okazują dowód osobisty.

Pytanie: Czego najczęściej zapominają maturzyści? Jakie są najczęstsze błędy proceduralne?
Odpowiedź: Uczniowie często zapominają dowodu osobistego, czarnego długopisu i oddania lub wyłączenia komórki, a na matematyce lub językach obcych zapominają przenieść wyniki do kart odpowiedzi.

   nasz wywiad z nauczycielką (członkinią komisji egzaminacyjnej)

Pytania maturalne układane są przez kilka grup ekspertów pracujących niezależnie.

Prace maturalne oceniają nauczyciele, a informacje o autorze (czyli o Tobie) są zakodowane. Nauczyciel nie ma pojęcia czyją pracę ocenia. Tyle teoria.
W praktyce nauczyciele są po twojej stronie i naciągają oceny w górę jak mogą... (zobacz wykres zdawalności na CKE i zauważ, że bardzo dużo osób dostaje punkty tuż powyżej wymaganego minimum. Nauczyciele podnoszą punktację jak mogą, ale daj im szansę! Napisz coś!).

   CKE

Co jecie przed egzaminami? – pytał się miesięcznik "Perspektywy" na łamach swojego fan page’a na Facebooku.

Okazało się, że wiele osób nie przykłada do tego wagi. To błąd, bo dieta ma kolosalny wpływ na możliwości intelektualne mózgu. A to od niego przecież zależy ile procent uzyskacie na maturze!

Czy dzięki odpowiedniemu posiłkowi można zwiększyć potencjalną liczbę punktów na egzaminie? Nie, niestety, matura to nie gra komputerowa – nie ma kodów. Jednakże pewne jest, że jedząc nieodpowiednie rzeczy możecie wypaść gorzej.

Oto kilka rad:
1. Nie należy jeść śniadania większego niż zwykle, bo może to skończyć się... nieplanowanymi wizytami w toalecie podczas egzaminu.
2. Do śniadania przed egzaminem należy podejść jak sportowiec, profesjonalny sportowiec. To nie żart! Bo mózg, który jest Waszym głównym narzędziem podczas egzaminów pochłania aż 20% dostarczanych naszemu organizmowi składników energetycznych (przy czym stanowi tylko 2% masy ciała – przyp. red.) A egzamin jest dla niego dużym wysiłkiem, zupełnie porównywalnym do tego, co czeka np. mięśnie maratończyka przed 42 km biegiem.
3. Przede wszystkim śniadanie należy spożyć najpóźniej dwie godziny przed egzaminem. Taki odstęp jest potrzebny organizmowi by przyswoić to, co sobie przyrządzicie i by z nowymi siłami wejść na najwyższe obroty.
4. Możesz pić wedle uznania: herbatę lub kawę. Jeśli jednak nie jesteście przyzwyczajeni do tego drugiego, to lepiej nie ryzykować i ograniczyć się do gorzkiej herbaty.
5. Tuż przed samym egzaminem możecie zjeść coś słodkiego. Tutaj też mam dla Was sugestię – kawałek gorzkiej, ciemnej czekolady. Jej główny walor to duża ilość niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mózgu magnezu, którego wskutek stresu bardzo szybko się pozbywacie.

Znaleźliśmy kilka propozycji na śniadanie dla Was (8 wersji śniadań poprawiających koncentrację) - po przepisy zapraszamy na stronę poradnikzdrowie.pl.

Pierwsza zasada - schludnie, czysto i skromnie...

Druga zasada - kreacja na egzamin musi być skromna. Zostaw w szafie wyzywające sukienki, spódnice, czy koszulki z oryginalnymi napisami - postaw na klasykę.

więcej znajdziesz na naszym facebook'u.

   opracowanie własne zespołu e-math.pl

Sama nauka nie wystarczy. Czasem trzeba sięgnąć do "magicznych" sposobów wspierania pamięci.

Metoda pierwsza, stosowana od wielu lat, polega na przygotowaniu ściągi. Ściągę należy koniecznie przygotować ręcznie. Stwórz ściągę ze wszystkich informacji potrzebnych na maturze. Potem przepisz ją w wersji skróconej, pomijając informacje oczywiste. Powtórz operacje kilka razy, a ściąga stanie się bardzo mała. Ściągi nie możesz zabrać ze sobą na maturę ale przeczytaj ją jeszcze przed wejsciem na salę egzaminacyjną.

Ucząc się możesz tworzyć "mapę myśli". Wyszukaj najważniejszą, kluczową informację w temacie którego się uczysz. Napisz ją (narysuj) na środku kartki, zaznacz ramką, a w okół niej dopisuj kolejne informacje połączone z centralną. Rysuj, używaj różnych kolorów, poprawiaj, przepisuj, łącz liniami… wszystkie chwyty dozwolone. Staraj się stworzyć graficzna wizualizację twojej wiedzy - nieoceniona pomoc przy wszystkich powtorkach.

Stosuj mnemotechniki. Czyli wymyślaj sobie własne metody zapamiętywania informacji. Na przykład chcąc zapamiętać ile garbów ma dromader, a ile baktrian - możesz skojarzyć, że literka "B" ma dwa brzuszki, a "D" jeden - zatem "B"aktrian ma dwa garby.

Ruszaj się przy nauce. Popijaj wodę. Powtarzając słówka z języka obcego wykonuj jakieś czynności fizyczne. Ruch fizyczny wzmaga pracę mózgu.

Metoda spoza magii polega na regularnym ćwiczeniu z e-math.pl (wejdź na www.e-math.pl i wykup dostęp do kursu).

   opracowanie własne zespołu e-math.pl

Szczęśliwie nie jesteśmy osamotnieni w gąszczu przepisów i regulacji. Zawsze mozemy liczyć na pomoc CKE.

Zapytałem więc w Waszym imieniu CKE w Jaworznie czy
(1) Czy ma maturę można wnieść butelkę z wodą? W wytycznych CKE wynika, że nie można stawiać butelki na stole, zatem w kieszeni można ja mieć?
(2) Czy na maturę z matematyki można zabrać ołówek? Rozwiązanie niektórych zadań bez ołówka jest trudne.

A oto odpowiedź jaką otrzymałem:

"(...)Komunikat ten nie przewiduje korzystania z ołówka w czasie egzaminu pisemnego z matematyki, co oznacza, że zamieszczone w zestawie egzaminacyjnym zadania nie wymagają sporządzania rysunków ołówkiem, które będą brane pod uwagę przy ocenie rozwiązania. Pomocne zdającemu szkice można wykonać długopisem.

Co do zasady na egzaminie maturalnym nie przewiduje się spożywania posiłków ani napojów. Nie można ich zatem wnosić do sali egzaminacyjnej. Zasady dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego dla potrzeb zdających umożliwiają podanie napoju, lekarstw, a nawet posiłku np. w przypadku zdających chorych, którzy muszą je mieć w czasie egzaminu. Przebieg egzaminu nadzorują nauczyciele wchodzący w skład tzw. zespołu nadzorującego i jeżeli zaistnieje potrzeba podania zdającemu wody, na pewno będzie to możliwe. Podobnego zachowania należy się spodziewać w przypadku konieczności skorzystania z toalety. W czasie egzaminu w zasadzie nie korzysta się z toalety ale jeżeli jest to konieczne, zdający może opuścić salę egzaminacyjną w celu skorzystania z toalety."

...wszystko jasne informacje z pierwszej ręki rozwiały wszelkie wątpliwości...

   opracowanie własne zespołu e-math.pl