Przejdź do głównej zawartości
matura edukacja domowa matematyka

Dzień Maturzysty

Co musisz wiedzieć PRZED pójściem na maturę

matura, maturzyści, pytania

  Bezpłatna nauka

Przygotuj się z nami do matury. Za darmo!

  czytaj więcej... (kliknij)
 

- Sprawdź czy zdasz maturę rozwiązując test przedmaturalny.

- Sprawdź czy zdasz maturę rozwiązując zadania zamknięte z matury 2014.

- Zobacz arkusze maturalne z poprzednich lat.

- Zapoznaj się z tablicami matematycznymi. Możesz je mieć na na sali egzaminacyjnej - wydrukuj je i przyzwyczajaj się do pracy z nimi.

- Zapoznaj się z obrazkowym poradnikiem maturzysty.

- Poczytaj poradnik CKE.

- Poczytaj w wolnej chwili Informator Maturalny.

- Zajrzyj też na naszego facebook'a.

- Napompuj balonik... a nawet duuużo baloników. Zobacz ile zdołasz nadmuchać - uruchom grę "MaturoWyzywacz"....

- Kilka pytań i dowiesz się - uruchom kwiz.

- Możesz wyliczyć swoje własne PI, tak jak to robiono tysiące lat temu.

- Metoda płatna i najskuteczniejsza. Wejdź na www.e-math.pl i wykup dostęp do odpowiedniego kursu.


matura, maturzyści, pytania

  Reklamy prasowe i inne materiały

Poczytaj, co piszą o nas inni. Zobacz jak inni nas oceniają i opisują...

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Reklama naszekj firmy w czasopiśmie Dyrektor Szkoły

Artykuł na nasz temat w czasopiśmie Dyrektor Szkoły

Artykuł na temat e-math.pl w czasopiśmie Dyrektor Szkoły


matura, maturzyści, pytania

  Skąd się wzięło słowo „matura”

Zacznijmy od słowa “matura”. Pochodzi ono z języka łacińskiego “maturus” czyli dojrzały (“matura” znaczy “dojrzała”, a “maturum” - “dojrzałe”).

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Dlatego egzamin maturalny często nazywa się egzaminem dojrzałości. W różnych krajach matura nosi różne nazwy:
w Wielkiej Brytanii jest to “A-level examinations”, w USA “SAT” lub “ACT”, w Austrii “Berufs-Matura”, w Niemczech “Abitur”, we Francji “Baccalauréat”, w Hiszpanii “Selectividad”, a we Włoszech “Maturita”.

   głowa Roberta


matura, maturzyści, pytania

  Historia matury na świecie

Wielu maturzystów z chęcią dopadłoby osobę, która wprowadziła w życie egzamin maturalny i osobiście powiedziało, co o niej myśli. Nieprawdaż!? :-).

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Niestety, może się okazać, że nie jest to możliwe. Egzamin dojrzałości zdawano już wiele tysięcy lat temu. Każde plemię, państwo czy też wiek miał swojego rodzaju “egzamin dojrzałości”.

Uważa się, że twórcą matury, jaką my znamy, jest baron Karl Abraham von Zedlitz und Leipe, pruski minister stanu, sprawiedliwości i doradca ds. szkolnictwa. Było to w 1788 roku, czyli 226 lat temu.

Von Ziedlitz przewodził grupie pedagogów, która za najważniejszy element edukacji licealnej stawiała wykształcenie w uczniach umiejętności samodzielnego, kreatywnego myślenia. W ciągu dwudziestu lat von Ziedlitz zrewolucjonizował pruską edukację, chociaż zrewolucjonizowanie to należy traktować z przymrużeniem oka.

W ówczesnych czasach wykształcenie średnie, nie wspominając o wyższym, było przywilejem dostępnym jedynie dla wybranych, a ich przygoda ze szkołą kończyła się zazwyczaj w domu, ewentualnie na kilku pierwszych klasach szkoły podstawowej. Z tych też powodów postępowy baron narażony był na niedobory wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.

Dzięki uporowi barona Karla von Ziedlitz szkoły zostały otwarte także dla dziewcząt, a do programu nauczania wprowadzono geometrię, przyrodę, historię, geografię, język ojczysty oraz rzemiosło. Jak nietrudno się domyślić z czasem, te właśnie przedmioty stały się wymagane na egzaminie maturalnym. Jako ciekawostkę można dodać, że to właśnie baron von Ziedlitz wprowadził do szkół zwyczaj zwracania się do słuchaczy „proszę państwa”.

   dziobiemy.pl


matura, maturzyści, pytania

  Historia matury w Polsce

Matura pojawiła się w Polsce dopiero w XIX wieku i od samego początku świadczyła o wysokim poziomie wiedzy, otwierała drogę na studia i podnosiła status społeczny.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Z roku na rok pytania maturalne są łatwiejsze, przez co stale rośnie liczba osób ze świadectwem dojrzałości w ręku. Dzięki temu już blisko 2 mln osób wybiera się na studia (w roku 1990 było to zaledwie 400 tys. os.).

“W 1773 roku w Polsce powstała ministerstwo oświaty (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca). Komisja ta całkowicie zreorganizowała system polskiej edukacji - przede wszystkim zaczęto nauczać w języku polskim (...), wprowadzono nowe przedmioty jak historia i wychowanie fizyczne, duży nacisk kładziono na języki obce, gramatykę, logikę, matematykę, chemię i fizykę. Ponadto wprowadzono podział na szkoły podstawowe i średnie.

Pierwszy egzamin maturalny w Polsce odbył się w 1812 roku na ziemiach Księstwa Warszawskiego, a w 1823 roku wprowadzono go także w zaborze pruskim. (...)

Matura w okresie międzywojennym zdawana była w gimnazjum i była bardzo podobna do tzw. „starej matury”, obowiązującej w Polsce w latach 90. Uczniowie obowiązkowo pisali wypracowanie z języka polskiego oraz z drugiego przedmiotu, który wybierali w zależności od profilu klasy, do jakiej uczęszczali. Matura ustna zdawana była z czterech przedmiotów również związanych z profilem klasy danego ucznia. Taki system trwał do 1939 roku. W czasie wojny nie tylko nie zaprzestano nauki, ale przeprowadzano również egzaminy maturalne, nazywane wówczas Kriegsabitur, czy dosłownie „wojenna matura”.

Matura w czasach stalinizmu i socrealizmu obejmowała obowiązkowe przedmioty pisemne: język polski i matematykę, oraz ustne: fizykę, historię i naukę o społeczeństwie. Zdarzało się, że egzaminy odbywały się jednego dnia. Egzamin w tamtym okresie mógł przyprawiać o gęsią skórkę, znacznie bardziej niż dziś. Maturzysta, pisząc lub odpowiadając ustnie, był nieustannie prześwietlany pod kątem poglądów społeczno-politycznych. Jedno nieprzemyślane słowo i „czynnik ludzki” w postaci komisji egzaminacyjnej mógł z łatwością oskarżyć maturzystę o bycie „wrogiem ludu”. Niemniej jednak egzaminatorzy pomagali zdającym, podpowiadali na egzaminach ustnych, a na pisemnych uczniów sadzali tak, by jeden drugiemu mógł pomagać. W tych ciężkich czasach ten kto zdał maturę mógł być z siebie naprawdę dumny - miejsc na uczelniach nie było za wiele, więc komisje egzaminacyjne oceniały maturzystów bardzo ostro, skutecznie zmniejszając liczbę uprawnionych do podjęcia studiów. Ta niełatwa sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy społeczeństwo z wolna czuło nadchodzące duże zmiany społeczno-polityczne.

   dziobiemy.pl

   www.stat.gov.pl


matura, maturzyści, pytania

  Jak wyglądają matury na świecie

Polskie matury z matematyki, choć uchodzą za bardzo trudne, mogą być łatwe dla maturzystów z innych krajów. Poniżej kilka przykładowych matur.

  czytaj więcej... (kliknij)
 


matura, maturzyści, pytania

  Najważniejsze daty dla maturzysty w 2019 r.

Poniżej znajdziesz ważne terminy dla Ciebie i innych maturzystów. Nie przegap terminu!

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Sprawdź terminy u źródła.

Część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki:

7 maja (wtorek):
   godz. 9:00 - matematyka – pp

9 maja (czwartek):
   godz. 9:00 - matematyka - pr

23 maja (czwartek):
   godz. 9:00 - matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp)

   opracowanie własne na podstawie MEN


kursy online z matematyki

  Jak wygląda egzamin maturalny

Procedury podczas egzaminu maturalnego dostępne są w Poradniku Maturzysty na stronach CKE. A poniżej wywiad z nauczycielką.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Pytanie: O której godzinie należy się stawić na sali egzaminacyjnej?
Odpowiedź: Matura dopołudniowa rozpoczyna się o godz. 9:00 ale są przedmioty, które pisane są od godz. 14:00 (jest to ustalone przez OKE). Uczniowie na miejscu powinni być najpóżniej o 8:30 lub 13:30, ale w przypadku dużej liczby maturzystów może to być nawet 8:00 - ustala to dyrektor szkoły.

Pytanie: Czy miejsca na sali są ustalone?
Odpowiedź: Miejsca na sali są ponumerowane i uczniowie zajmują je albo w drodze losowania, albo wg list z OKE, na których kolejność wyznacza pesel (od najstarszych do najmłodszych) - ustalane to jest przez szkołę. Wchodząc na salę uczniowie okazują dowód osobisty.

Pytanie: Czego najczęściej zapominają maturzyści? Jakie są najczęstsze błędy proceduralne?
Odpowiedź: Uczniowie często zapominają dowodu osobistego, czarnego długopisu i oddania lub wyłączenia komórki, a na matematyce lub językach obcych zapominają przenieść wyniki do kart odpowiedzi.

   nasz wywiad z nauczycielką (członkinią komisji egzaminacyjnej)


matematyka, nauka

  Wszystko co chciałbyś wiedzieć o maturze, a boisz się zapytać

Zacznijmy od tego co musisz zabrać na maturę.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

1. Co powinieneś mieć na maturze z matematyki?

Wg CKE każdy zdający powinien mieć na egzaminie następujące przybory pomocnicze:
- długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) - weź zapas,
- linijka,
- cyrkiel (polecam taki z ołówkiem, bo samego ołówka nie możesz zabrać),
- kalkulator prosty (kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb).

Dodatkowo możesz korzystać z udostępnionych na sali egzaminacyjnej:
- tablic matematycznych dostępnych na sali egzaminacyjnej - wydrukuj je i przyzwyczajaj się do pracy z nimi

Weź ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem) jeśli chcesz być wpuszczony na salę egzaminacyjną.

Jeśli o czymś zapomnisz - nie panikuj - poproś nauczyciela o pomoc.

Sprawdź czy wszystko masz. Lista kontrolna:
✓ Dowód osobisty
✓ Czarny długopis
✓ Prosty kalkulator
✓ Linijka
✓ Cyrkiel z ołówkiem

2. Czego nie wolno Ci wnosić do sali egzaminacyjnej?

Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić:
- żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3), ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższych zasad będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu, odpowiednio w części ustnej lub pisemnej,
- maskotek,
- napojów,
- jedzenia.

3. Prawa maturzysty podczas egzaminu

Możesz poprosić o wyjście do toalety (zwykle wystarczy podniesienie ręki w górę i zgłoszenie takiej potrzeby).

W każdej innej sprawie podnieś rekę i zgłoś potrzebę nauczycielowi (np. chce Ci się pić, czujesz się słabo, masz problem z długopisem itp.).

4. O czym pamiętać?

Dzień przed maturą zrób sobie wolne. Zrelaksuj się. Wyśpij się. Więcej się nie nauczysz.

Przed wejściem na salę skorzystaj z toalety. Pusty pęcherz ułatwia koncentrację.

Zapoznaj się z obrazkowym poradnikiem maturzysty

   CKE i opracowanie własne zespołu e-math.pl


matma, matura, przygotowanie

  Kto ocenia prace maturalne

Pytania maturalne układane są przez kilka grup ekspertów pracujących niezależnie.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Prace maturalne oceniają nauczyciele. Ponieważ informacje o autorze są zakodowane - nauczyciel nie ma pojęcia czyją pracę ocenia. Tyle teoria. W praktyce nauczyciele są po twojej stronie i naciągają oceny w górę jak mogą… (zobacz wykres i zauważ, że bardzo dużo osób dostaje punkty tuż powyżej wymaganego minimum. Nauczyciele podnoszą punktację jak mogą).

   CKE


korepetycje

  Sprawdź, czy bliżej Ci do Talesa czy Banacha

Rozwiąż mały kwiz, odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się do jakiego matematyka ci bliżej...

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Po kilku pytaniach i Twoich odpowiedziach może dowiesz się czy bliżej Ci do Talesa, czy do Banacha... a może Pitagorasa...
Kliknij tu i baw się dobrze.


nauka matematyki

  Najpopularniejsze przesądy maturalne

Niektórzy wierzą, że można “zaczarować” wynik matur. Ucz się po studniówce. Wszyscy wiedzą, że wiedza zdobyta przed studniówką wyparuje wraz z alkoholem i zostanie wytrząśnięta podczas tańca.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Nieoceniona pomoc poduszki. Jeśli masz kłopoty z nauczeniem się przedmiotu, to wkładaj książki pod poduszkę. Podczas snu, wiedza z książek przenika bezpośrednio do głowy.

Wizyta w Częstochowie lub/i wyprawa na Giewont z pewnością pomoże. Do Częstochowy najlepiej iść na kolanach, a szczyt Giewontu najlepiej zdobyć w klapkach.

Fryzura jest ważna. Ostatnie poprawki fryzury są dozwolone tylko do rozpoczęcia balu maturalnego. Potem nie wolno ich tknąć... no chyba, że nie chcesz zdać matury. Pamiętasz Samsona? Jego siła też tkwiła we włosach. Każdy stracony milimetr włosów pomniejsza Twoją wiedzę. Sto dni do matury jakoś wytrzymasz, ale pomyśl co się stanie, jeśli będziesz miał poprawkę sierpniu.

Ubranie. Wiadomo, że musisz je mieć, ale nie dowolne. Panie obowiązuje czerwona bielizna... najlepiej ta ze studniówki (warto pomyśleć o jej wypraniu). Przyda się też podwiązka.
Panowie mają łatwiej - wystarczy garnitur i buty ze studniówki. Ma to podobno związek z pozytywnym naładowaniem studniowkową energią.

Łóżko w pokoju przestaw na ścianę za drzwiami, tak by otwierane drzwi przysłaniały łóżko. To zapobiegnie umykaniu wiedzy. W tym samym miejscu trzymaj książki (najlepiej pod łóżkiem). Wstając MUSISZ postawić na ziemię najpierw prawą stopę!
Prawa stopa jest niezmiernie ważna. To ona powinna przekroczyć próg szkoły jako pierwsza, to ona powinna przekroczyć próg sali egzaminacyjnej jako pierwsza…

Żadnych drabin i przechodzenia pod nimi!

Czarny kot nie jest Twoim przyjacielem, aż do dnia zdania matury.

Zakonnice omijaj szerokim łukiem.

Nie pozwól, by dotknął cię uczeń podstawówki lub gimnazjalista, bo wyssie z Ciebie całą wiedzę.

Kominiarz jest Twoim sprzymierzeńcem... o ile patrząc na niego trzymasz jakiś guzik... najlepiej guzik kominiarza.

Czerwona nitka ściągnie wzrok czarownicy i nie będzie mogła rzucić na Ciebie uroku.

Czterolistna koniczyna w portfelu z pewnością nie zaszkodzi.

Podkowa w Twoim domu może tylko pomóc, ale pamiętaj, że musi to być podkowa znaleziona, a nie kupiona.

Nie należy dziękować, gdy ktoś życzy szczęścia na egzaminie

Powodzenia (nie dziękuj!)

   opracowanie własne zespołu e-math.pl


nauka do matury

  Jak się ubrać na maturę

Pierwsza zasada - schludnie, czysto i skromnie...

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Druga zasada - kreacja na egzamin musi być skromna. Zostaw w szafie wyzywające sukienki, spódnice, czy koszulki z oryginalnymi napisami - postaw na klasykę.

więcej znajdziesz na naszym facebook'u.

   opracowanie własne zespołu e-math.pl


www nauka online

  Wywiady z tegorocznymi maturzystami

Zdajesz w tym roku maturę? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią? Zapraszamy do krótkiej ankiety.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Zobacz co odpowiedzieli maturzyści na nasze pytania...
Andrea, Marta, Magda, Karolina, Edyta, Joanna, Weronika, Ola, Magda, Emilka, Angelika, Dorota, Kasia, Julia, Anna, Magdalena, Natalia, Aleksandra, Kinga, Angelika, Justyna, Anna, Sara, Gabriela, Julia, Sebastian, Karolina, Karolina, Justyna, Fre, Klaudia, Alicja, Karolina, Olga, Iwona,

   opracowanie własne e-math.pl


matura, maturzyści, pytania

  Blog maturzystki czyli 100 dni do matury

Historia z życia wzięta czyli jak dożyć do matury i nie zwariować. I oczywiście zdać! E-math.pl dzielnie jej pomaga w przygotowaniach!

  czytaj więcej... (kliknij)
 

“Cześć, jestem Klaudia i w tym roku będę pisać maturę. Postanowiłam więc, że opiszę Wam swoje przygotowania do niej, a także trochę życia codziennego.

Zawsze chciałam pisać, od dzieciństwa było to moim wielkim hobby - teraz w końcu mogę się wykazać. Ten blog napiszę z pewnym dystansem, bo łatwiej jest mi tak opisać wiele spraw dotyczących mojego życia. Mam nadzieję, że Wam się spodoba i życzę miłego czytania :)”

A całość możesz znaleźć i przeczytać tu:
100doMatury.blogspot.com
lub tutaj:
facebook

   blogerka Klaudia


pytania z matury, zadania z matury

  Jak radzić sobie ze stresem
maturalnym

Rozładuj stres z naszą grą. Jest wiele sposobów na rozładowanie emocji. My polecamy udział w prostej i odprężającej grze.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Napompuj balonik... a nawet duuużo baloników. Zobacz ile zdołasz nadmuchać - uruchom grę "MaturoWyzywacz"...

   e-math.pl


pewniaki maturalne

  Co jeść przed maturą, aby wzmocnić organizm

Co jecie przed egzaminami? – pytał się miesięcznik “Perspektywy” na łamach swojego fan page’a na Facebooku.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Okazało się, że wiele osób nie przykłada do tego wagi. To błąd, bo dieta ma kolosalny wpływ na możliwości intelektualne mózgu. A to od niego przecież zależy ile procent uzyskacie na maturze!

Czy dzięki odpowiedniemu posiłkowi można zwiększyć potencjalną liczbę punktów na egzaminie? Nie, niestety, matura to nie gra komputerowa – nie ma kodów. Jednakże pewne jest, że jedząc nieodpowiednie rzeczy możecie wypaść gorzej.

Oto kilka rad:
1. Nie należy jeść śniadania większego niż zwykle, bo może to skończyć się... nieplanowanymi wizytami w toalecie podczas egzaminu.
2. Do śniadania przed egzaminem należy podejść jak sportowiec, profesjonalny sportowiec. To nie żart! Bo mózg, który jest Waszym głównym narzędziem podczas egzaminów pochłania aż 20% dostarczanych naszemu organizmowi składników energetycznych (przy czym stanowi tylko 2% masy ciała – przyp. red.) A egzamin jest dla niego dużym wysiłkiem, zupełnie porównywalnym do tego, co czeka np. mięśnie maratończyka przed 42 km biegiem.
3. Przede wszystkim śniadanie należy spożyć najpóźniej dwie godziny przed egzaminem. Taki odstęp jest potrzebny organizmowi by przyswoić to, co sobie przyrządzicie i by z nowymi siłami wejść na najwyższe obroty.
4. Możesz pić wedle uznania: herbatę lub kawę. Jeśli jednak nie jesteście przyzwyczajeni do tego drugiego, to lepiej nie ryzykować i ograniczyć się do gorzkiej herbaty.
5. Tuż przed samym egzaminem możecie zjeść coś słodkiego. Tutaj też mam dla Was sugestię – kawałek gorzkiej, ciemnej czekolady. Jej główny walor to duża ilość niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mózgu magnezu, którego wskutek stresu bardzo szybko się pozbywacie.

Znaleźliśmy kilka propozycji na śniadanie dla Was (8 wersji śniadań poprawiających koncentrację) - po przepisy zapraszamy na stronę poradnikzdrowie.pl.


pewne pytania na maturze z matematyki

  Jak się uczyć

Sama nauka nie wystarczy. Czasem trzeba sięgnąć do “magicznych” sposobów wspierania pamięci.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Metoda pierwsza, stosowana od wielu lat, polega na przygotowaniu ściągi. Ściągę należy koniecznie przygotować ręcznie. Stwórz ściągę ze wszystkich informacji potrzebnych na maturze. Potem przepisz ją w wersji skróconej, pomijając informacje oczywiste. Powtórz operacje kilka razy, a ściąga stanie się bardzo mała. Ściągi nie możesz zabrać ze sobą na maturę ale przeczytaj ją jeszcze przed wejsciem na salę egzaminacyjną.

Ucząc się możesz tworzyć “mapę myśli”. Wyszukaj najważniejszą, kluczową informację w temacie którego się uczysz. Napisz ją (narysuj) na środku kartki, zaznacz ramką, a w okół niej dopisuj kolejne informacje połączone z centralną. Rysuj, używaj różnych kolorów, poprawiaj, przepisuj, łącz liniami… wszystkie chwyty dozwolone. Staraj się stworzyć graficzna wizualizację twojej wiedzy - nieoceniona pomoc przy wszystkich powtorkach.

Stosuj mnemotechniki. Czyli wymyślaj sobie własne metody zapamiętywania informacji. Na przykład chcąc zapamiętać ile garbów ma dromader, a ile baktrian - możesz skojarzyć, że literka “B” ma dwa brzuszki, a “D” jeden - zatem “B”aktrian ma dwa garby.

Ruszaj się przy nauce. Popijaj wodę. Powtarzając słówka z języka obcego wykonuj jakieś czynności fizyczne. Ruch fizyczny wzmaga pracę mózgu.

Metoda spoza magii polega na regularnym ćwiczeniu z e-math.pl (wejdź na www.e-math.pl i wykup dostęp do kursu).

   opracowanie własne zespołu e-math.pl


matematyka, matura, pytania

  Marzenia maturzysty

Masz jakieś marzenie maturalne? Napisz je na baloniku (wirtualnym) i wyślij do nieba...

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Może Twoje marzenie się spełni... Z pewnością... Może nawet szybciej niż myślisz... Wyślij balonik ze swoim życzeniem. Zbieraj równania prawdziwe, a balonik nabierze więcej powietrza. Nie przesadź, bo od nadmiaru powietrza balonik pęka - uruchom grę "eMathowyBalonik"...


odpowiedzi z matematyki

  Wywiad z nauczycielami

Przeczytaj nasze miniwywiady z nauczycielami.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Zobacz co odpowiedzieli w naszej ankiecie nauczyciele:
(członkini komitetu egzaminacyjnego) pani Krystyna, pani Kasia pani Urszula

   opracowanie własne zespołu e-math.pl


matematyka, matura, jakie tematy

  Znane osoby o maturze

Wybraliśmy dla was wspomnienia kilku znanych osób na temat matur.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Aktor Marek Kondrat bez najmniejszych skrupułów opowiada, że ściągał na maturze z matematyki. A kompozytor Jerzy Satanowski przyznaje, że szkoła była dla niego udręką.
- Myślę, że oblano mnie trochę złośliwie, bo zbyt wiele czasu poświęcałem teatrowi, a nie szkole - mówi Tomasz Kot. - Fakty są takie: nie zdałem matury, ale to mi wyszło na dobre, bo dostałem angaż w teatrze, a po roku - kiedy zdałem tę nieszczęsną maturę - od razu dostałem się do szkoły teatralnej.

Od studniówki - teoretycznie - maturzystom nie wolno podcinać włosów. W ten przesąd uwierzyła Alicja Bachleda-Curuś, która egzamin dojrzałości zdawała w 2002 roku. Przyznała się wtedy, że zaraz po zdaniu języka polskiego, angielskiego i hiszpańskiego pobiegnie do fryzjera.

- Nie ma nic bardziej uspokajającego na maturze niż tabliczka czekolady, a w środku oczywiście... ściąga! - przyznaje piosenkarka Reni Jusis.

Na pisemną maturę z historii pojechałam rowerem, żeby się dotlenić - mówi Joanna Brodzik, aktorka wcielająca się w rolę Magdy M. - Od tamtej pory moim sposobem na stres jest wyjście na świeże powietrze i kilka głębokich oddechów.

Matura potrzebna mi była, żeby pójść na studia. Podszedłem do niej na zasadzie "tylu baranów przede mną zdawało, to i mi też się jakoś uda". Przez pierwsze dwie i pół godziny jadłem kanapki, a potem dostałem rozwiązanie od osób z przodu, nie mogę powiedzieć od kogo. Wtedy podeszła do mnie nauczycielka i powiedziała: Wójcik, tylko nie próbuj rozwiązywać zadania na 6! No i nie rozwiązałem. Moja rada na naukę przed maturą - im później, tym lepiej. Najlepiej zacząć się uczyć tak gdzieś na dzień przed, wtedy będziemy mieli najbardziej aktualne informacje - zwłaszcza z historii, gdzie cały czas coś tam zmieniają, znajdują - mówi Marcin Wójcik, autor skeczy i założyciel kabaretu Ani Mru-Mru, matura 1993.

Elizabeth Duda, aktorka, osobowość telewizyjna, matura 1998: Lata licealne spędziłam w Paryżu, tam też pisałam maturę. Matura francuska zupełnie różni się od tej w Polsce i jest jedną z najtrudniejszych w Europie. Każdy przedmiot, którego się uczymy, musimy kończyć egzaminem pisemnym i ustnym - czyli mamy około 15 egzaminów maturalnych. Język francuski zdaje się już po dwóch latach liceum, a na trzecim wybiera się opcję, ja wybrałam matematyczną.
Prócz tradycyjnych przedmiotów zdawać też trzeba filozofię, która wszystkim spędza sen z powiek, musi być też jakiś przedmiot artystyczny lub nietypowy język. Ja zdawałam polski - oczywiście ze względu na moje pochodzenie no i to, że odwiedzając w wakacje babcię w Polsce miałam kontakt z żywym językiem. Po maturze dostałam się na Stosunki Międzynarodowe w Paryżu, które po dwóch latach rzuciłam dla Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Powrót do korzeni i studia w słynnej łódzkiej filmówce to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć w życiu. Bo właśnie w Polsce jestem szczęśliwa, tu odnalazłam swoją drogę i wciąż poznaję genialnych ludzi.

Nie wszyscy znani mają maturę... Oto kilka przykładów:
- aktorka Drew Barrymore
- aktor Nicolas Cage
- piosenkarka Agnieszka Chylińska
- piosenkarz Robert Gawliński
- aktor Henryk Gołębiewski
- piosenkarka Edyta Górniak
- noblista Gunter Grass
- piosenkarz Zbigniew Hołdys
- polityk Andrzej Lepper
- prezenter TV Szymon Majewski
- piosenkarz Maciej Maleńczuk
- sportowiec Adam Małysz
- aktorka Paulina Młynarska
- aktorka Sarah Jessica Parker
- piosenkarz Peja
- znana z bycia znaną Jola Rutowicz
- reżyser Andrzej Wajda
- prezydent Lech Wałęsa
- pisarz Andrzej Stasiuk
- aktorka Grażyna Szapołowska
Wniosek: Jeśli jesteś z czegoś bardzo dobry, to bez matury też sobie poradzisz.

   perspektywy.pl

   poznan.naszemiasto.pl

   opracowanie własne zespołu e-math.plmatura 2014

  Wpadki maturalne i błędy w arkuszach

Wpadki przytrafiają się nie tylko maturzystom ale i organizatorom matur.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

W 2011 roku w jednym z warszawskich liceów ogólnokształcących pytania maturalne z matematyki “wyciekły” wprost w ręce maturzystów.

W 2011 roku egzamin z geografii sprawił poważny problem maturzystom. W jednym z zadań należało dobrać odpowiedni wykres do treści zadania, ale… wszystkie wykresy były identyczne... W ramach zadośćuczynienia CKE zapewniała, że nie wpłynie to negatywnie na oceny z egzaminu.

Kolejna wpadka pojawiła się w zadaniu, którego polecenie jednoznacznie nakazywało wybrać jedną odpowiedź, natomiast poprawnych odpowiedzi było kilka.

W 2005 roku zadanie maturalne z informatyki polegało między innymi na zapisaniu na dyskietce poprawnie wykonanego ćwiczenia, ale zostało ono przygotowane tak, że nie mieściło się na dyskietce…

Jak podaje Wikipedia: “Uczniowie oceniają poziom matury generalnie za średnio trudny, lecz żalą się przeważnie na brak odpowiedniej ilości czasu na analizę i rozwiązanie zadania (dotyczy do zwłaszcza dziedzin ścisłych, takich jak matematyka czy informatyka). Znaczna część osób, zdających maturę w 2005 roku, zarzuca Ministerstwu Edukacji Narodowej złe stopniowanie poziomów trudności matury próbnej i tej prawdziwej. Matura próbna była – według ich oceny – względnie prosta i mało wymagająca, podczas gdy prawdziwa okazała się wielokrotnie trudniejsza. Zdarzają się również nierzadko głosy, że arkusz podstawowy z niektórych przedmiotów zawiera trudniejsze zadania, aniżeli rozszerzony (najczęściej wymienia się jako przykłady arkusze z języka polskiego, historii i matematyki).”

Przedstawiciele szkół nierzadko wskazują, że problematyczne są absurdalne wymogi techniczne oraz rozdmuchana biurokracja. Przykładem może być konieczność wyposażenia pracowni informatycznych w odpowiednie, wybrane przez zdających licencjonowane oprogramowanie, zapewnienie bezpiecznego przechowania arkuszy, protokołowanie większości czynności, szczegółowe przepisy odnośnie zachowania się członków komisji podczas egzaminu itp.

Co roku w Internecie aż kipi od „przecieków”, „pewniaków” itp. Nie warto w nie wierzyć - zazwyczaj to zwykła podpucha, mająca nabić kliknięcia na www.

…i pamiętaj „mordy krzyżaków były straszne”.

Więcej o błędach w arkuszach maturalnych na stronach:

   www.polityka.pl

   technologie.gazeta.pl

   www.rmf24.pl

   wiadomosci.onet.pl

   www.dziennikbaltycki.pl

   www.sfora.pl

   www.matury-online.pl

   edukacja.dziennik.pl

   edukacja.dziennik.pl


Pierwszy ogólnopolski dzień maturzysty

  Wszystko jasne

Szczęśliwie nie jesteśmy osamotnieni w gąszczu przepisów i regulacji. Zawsze mozemy liczyć na pomoc CKE.

  czytaj więcej... (kliknij)
 

Zapytałem więc w Waszym imieniu CKE w Jaworznie czy
(1) Czy ma maturę można wnieść butelkę z wodą? W wytycznych CKE wynika, że nie można stawiać butelki na stole, zatem w kieszeni można ja mieć?
(2) Czy na maturę z matematyki można zabrać ołówek? Rozwiązanie niektórych zadań bez ołówka jest trudne.

A oto odpowiedź jaką otrzymałem:

"(...)Komunikat ten nie przewiduje korzystania z ołówka w czasie egzaminu pisemnego z matematyki, co oznacza, że zamieszczone w zestawie egzaminacyjnym zadania nie wymagają sporządzania rysunków ołówkiem, które będą brane pod uwagę przy ocenie rozwiązania. Pomocne zdającemu szkice można wykonać długopisem.

Co do zasady na egzaminie maturalnym nie przewiduje się spożywania posiłków ani napojów. Nie można ich zatem wnosić do sali egzaminacyjnej. Zasady dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego dla potrzeb zdających umożliwiają podanie napoju, lekarstw, a nawet posiłku np. w przypadku zdających chorych, którzy muszą je mieć w czasie egzaminu. Przebieg egzaminu nadzorują nauczyciele wchodzący w skład tzw. zespołu nadzorującego i jeżeli zaistnieje potrzeba podania zdającemu wody, na pewno będzie to możliwe. Podobnego zachowania należy się spodziewać w przypadku konieczności skorzystania z toalety. W czasie egzaminu w zasadzie nie korzysta się z toalety ale jeżeli jest to konieczne, zdający może opuścić salę egzaminacyjną w celu skorzystania z toalety."

...wszystko jasne informacje z pierwszej ręki rozwiały wszelkie wątpliwości...

   opracowanie własne zespołu e-math.pl


Miejsce na reklamy